Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

Podejmując decyzję o budowie i wybierając projekt domu, sprawdźmy poziom wód gruntowych na swojej działce, jeśli jest wysoki, zrezygnujmy z posiadania piwnicy. Pozbędziemy się kłopotu i ciągłej troski o to, by nie pojawiła się tam wilgoć. Domy z poddaszem są bardzo popularne jednak często nie posiadają one piwnic.

Gotowe projekty domów z poddaszem na pewno zrekompensują nam ten brak, znajdziemy wśród nich inne, dogodne rozwiązania. Co jednak zrobić, gdy w posiadanym już domu, w piwnicy zaczyna być mokro, kiedy to długotrwałe, intensywne opady spowodowały podniesienie się wód gruntowych? Skuteczną metodą, aby pozbyć się tego problemu jest iniekcja, czyli wstrzyknięcie w mur odpowiedniej substancji chemicznej. Preparat ten jest gotowy do użycia od razu, bez specjalnych przygotowań i stanowi uniwersalny środek do stosowania od zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Przynosi skutek w przypadku murów wykonanych z kamienia, cegły czy betonu komórkowego, nie sprawdza się w przypadku pustaków ceramicznych. Prawo budowlane dokładnie reguluje wszystkie takie sprawy, więc jeżeli mamy jakiekolwiek pytania warto się z tym prawem zapoznać.

Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

Przygotowanie zawilgoconej piwnicy do remontu i jego wykonanie należy przeprowadzić stosunkowo szybko, aby nie doprowadzić do zagrzybienia pomieszczenia. Oprócz osuszenia murów, zlikwidowania zacieków i wykwitów solnych dobrze jest podnieść podłogę i położyć na niej izolacyjną papę.

Pierwszym krokiem w osuszaniu mokrej piwnicy jest odsłonięcie starej betonowej wylewki, ponieważ jest mokra, więc trzeba poczekać kilka dni, aby dobrze wyschła (można skorzystać z osuszacza powietrza) Wykwity ze ścian likwiduje się drucianą szczotką, a co 10-12 cm wierci się pod kątem 45 stopni otwory do iniekcji. Jeżeli mur jest w bardzo złym stanie, należy wykonać dwa rzędy tych otworów (drugi o 8 cm wyżej). Załóżmy, że osuszana powierzchnia ma około 35 m kw. to na wszystkich ścianach należy wykonać 400 otworów. Umieszcza się w nich specjalnie spreparowane lejki, które wypełnia się do połowy preparatem przeciwwilgociowym, mniej więcej po 48 godzinach czynność trzeba powtórzyć.

Następną czynnością będzie hydroizolacja podłogi, do tego celu służy papa zgrzewalna. Kładzie się ją, umieszczając kolejne rulony obok siebie, zakładając brzeg jednego na drugi. Musi być naciągnięta pod mur do wysokości, na której będzie nowa podłoga. Drugą warstwę izolacyjną będzie ułożona na papie folia. Bloki styropianu, podwyższające podłogę kładzie się ściśle obok siebie w dwóch warstwach i zabezpiecza ponownie folią. Rozciąga się na nich siatkę wzmacniającą, robi nową wylewkę i wykańcza wykładziną PVC.

Zabezpieczone w taki sposób mury i podniesiona o 32 cm podłoga na pewno będą dostateczną ochroną przed powtórnym zawilgoceniem.

Kosztownego, długotrwałego remontu można czasami uniknąć, stosując regularnie odpowiednie środki zabezpieczające. Są to zarówno nagrzewnice, zasilane butlami gazowymi, jak i środki chemiczne wchłaniające nadmiar wilgoci z powietrza i chroniące przed pleśnią. Do tych preparatów należą między innymi wodoodporne powłoki uszczelniające, koncentraty usuwające grzyby pleśniowe z murów, ścian i tynków lub substancje, które dodaje się do farb, tynków i szpachlówek, chroniące przed pleśnią i porostami. Przemysł chemiczny daje nam do dyspozycji również spryskiwacze likwidujące grzyby i pleśnie ze ścian, tynków, naturalnego kamienia, drewnianych ogrodzeń i mebli, silikonowych uszczelek i spoin, farby odporne na działanie wilgoci. Możemy stosować też pochłaniacze, w których środkiem wchłaniającym wilgoć jest sól.

Sposobów i środków jest wiele, trzeba tylko korzystać z nich, nie doprowadzając do zawilgocenia i zagrzybienia domu.

Tagi: , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.