Archiwum kategorii ‘Domowe porady’

Kinkiet czy żyrandol?

niedziela, 10 Marzec 2013

Istnieje wiele pomysłów na światło domu. Wystarczy tylko nabyć w tym celu odpowiednie lampki nowoczesne. Rezultat wtedy będzie na pewno odpowiednio dogodny. Warto dlatego przeznaczyć trochę czasu, aby lampy zostały w odpowiedni sposób dobrane, np. lampa solarna.

Dzięki temu nie będzie się miało kłopotów ze zbytnio ponurą albo zbytnio jasną łazienką. Tego gatunku proporcje zdecydowanie powinny pozostać wyważone. Odpowiednio dobrze się wówczas na tym wyjdzie. Odpowiednim rodzajem oświetlenia łazienkowego są kinkiety łazienkowe. Generują sporo światła. Można je rozlokować w różnego rodzaju kompilacjach. Wówczas oświetlenie może świecić pod różnym kątem. Można oświetlić zarówno całkowitą łazienkę, jak i jedynie jej element. Zdecydowanie kinkiety innowacyjne rekomendowane są jako oświetlenie do łazienki. Prawdopodobne jest ich lokowanie również na środku pokoju, jak i po bokach.

Uzależnione jest to od aranżacji łazienki i od tego jak dużą ma powierzchnię. Zdecydowanie światło do łazienki sufitowe wykonane w taki sposób, będzie spełniało wszystkie żądania, nawet najmocniej żądających osób. Warto dlatego je wdrożyć. Na pewno odpowiednio dobrze się wtedy na tym wyjdzie. Tego typu kinkiety kanlux pozwalają na danie łazience pięknego wyglądu. Uwydatnione zostaną wszystkie sprzęty, jakie zostały w niej umiejscowione. Na pewno odpowiednio dobrze się wówczas na tym zyska. Nie ma takiej opcji, żeby takie klik oświetlenie nie osiągnęło pokładanych w nim oczekiwań. Zawiedzenia na pewno takie oświetlenie klik nie spowodują. Dodatkowo posiada się też jeszcze dwa typy światła które da się umiejscowić w łazience. Jedną z nich są plafony do łazienki. Jest to niezwyczajnie bezawaryjne światło do łazienki, które ma szczególne zabezpieczenie przed wilgotnością. Dzięki temu realne będzie wykorzystywanie tego typu lampy przez niezwykle długi czas.

Trudna stylizacja wnętrza

poniedziałek, 4 Marzec 2013

Jeśli decydujemy się na konstruowanie prywatnego domu, musimy liczyć się także z koniecznością przekazania dużych pieniędzy, jednak także z oddaniem dużej ilości osobistego czasu, choćby na monitorowanie pojedynczych poziomów budowli, czy doglądaniem formalności. Z innej strony własny budynek daje nam zdecydowanie wyższy standard mieszkania, a także pozwala na dostanie spokoju, jeżeli wybierzemy trafną strefę. Nim podejmiemy decyzję na robienie domu, musimy koniecznie ustalić w których technikach takie budynki mają być postawione. W tym względzie posiada się coraz ogromniejszy dobór odmiennych inżynierii. Dlatego możemy decydować się na innowacyjne budynki.

Polecane : mała kuchnia

Jesteśmy w stanie też wybrać budowle z drewna, które sporządzane są z tańszych tworzyw, co również pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeżeli zbudujemy dom za swoje pieniądze w znacznie mniejszym stopniu musimy martwić się o koszt budowli budynku. W odrobinę odmiennej sytuacji jesteśmy, jeżeli musimy pozyskać, choćby częściową pożyczkę, gdzie potrzebny jest kosztorys budowy domu. W takim przypadku powinniśmy poznać pełny koszt budowy domu. W ten sposób w bankach potrafimy znaleźć oferty które pozwolą nam na pozyskanie dużo potężniejszych środków, aniżeli wynika to z wartości którą zapłacimy za tworzenie domu, czyli z ceny samej nieruchomości. Takie pomocnicze pieniądze potrafimy poświęcić na roboty wykończeniowe, jednak również na to, by wytworzona była dekoracja pomieszczeń. Zanim rozpoczniemy budowę musimy wytypować projekty domków jednorodzinnych.

Tańszym rozwiązaniem zdołają być gotowe projekty domów jednorodzinnych, niż postawienie na korzystanie z takiego pomysłu które jest przyżądzane na własne szczególne zamówienie. Przy projektowaniu budynku powinniśmy też określić koszty na towary budowlane.

Nieszablonowe wnętrza w ekskluzywnym aranżu

czwartek, 21 Luty 2013

Każdy z nas pragnie by wnętrze jego domu odzwierciedlało jego sposób bycia. Wzorów jest dużo. Wiele fascynujących propozycji całkowitego wnętrza mieszkaniu znajdziemy na witrynach internetowych i w czasopismach zadedykowanych urządzania wnętrz. Gdy odpowiednio przyłożymy się do tego to nawet małe wnętrza stanie się atrakcyjne i pojemne a przede wszystkim funkcjonalne. Wzorem mogą być malutkie kuchnie w bloku. Najczęściej są one niewielkie ale odpowiednio wykorzystana powierzchnia daje niesamowite efekty. Jest to wyłącznie kwestia tego czy rozważamy szczegółowo aranżację kuchni a także tego czy możemy myśleć kreatywnie. W razie jakichkolwiek problemów możemy skontaktować się z architektem, który pomoże nam w każdej sytuacji. Porządny architekt pomoże nam stworzyć wnętrze naszego mieszkania marzeń. W sprawach domów, powinno się zaznaczyć że projekty domów z kosztorysem to wyśmienity wybór.

Taki specjalista od urządzania wnętrz świetnie pojmuje jak dobrać barwy ścian by wnętrze nabrało niepowtarzalnego koloru i stylu. Dopasuje on również kolorystykę zgodnie z tym, która symbolika odcieni jest bliska klientowi. Także niebanalne sens w aranżacji wnętrza ma efektywne światło. To ono powinno obdarzyć odpowiedni klimat całości. Najlepszym rozwiązaniem w teraźniejszych latach jest oświetlenie punktowe sufitowe czy też ścienne. Bardzo renomowane minionymi laty stały się sufity podwieszane a także podświetlane wnęki na ścianach. W teraźniejszych latach jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę wyszukane miejsce na niedużym metrażu z użyciem niedużych zasobów finansowych. Jednak by się tak stało musimy podjąć zadowalające decyzję i zdecydować się na konkretny gust. Połączenie funkcjonalności z wyglądem całość wnętrza mieszkania jest jak najbardziej realne do realizacji wystarczy po prostu chcieć.

Dobre podłogi

czwartek, 27 Grudzień 2012

Gdy aranżujemy dom lub mieszkanie musimy zadbać między innymi o uporządkowanie podłóg. Podczas zagospodarowywania domu moglibyśmy zastosować jeden rodzaj pokrycia posadzek dla wszystkich miejsc albo w każdym pomieszczeniu inną. Coraz bardziej atrakcyjne są panele podłogowe. Występują one w różnorodnych wzorach i kolorach. Panele na posadzce wyglądają luksusowo i gustownie. Jesteśmy w stanie zdecydować się także na płytki podłogowe.

Kładzie się je również głównie w łazience, kuchni, na balkonie jak również na tarasie. Niektórzy zakładają je także w pokojach czy przedpokoju. Wtedy również warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Płytki dostępne są także w różnych wymiarach i kolorach mogą posiadać także modną fakturę. Bardzo nowocześnie będzie prezentowała się posadzka drewniana jednak trzeba wybrać odpowiednie drewno porządnego gatunku. Powinno być ono odporne i solidne, a jeżeli ma być zakładana na zewnątrz to odporne też na rozmaite warunki pogodowe. Drewno może mieć różne barwy. Interesujące może wyglądać na przykład jasna drewniana podłoga. Pamiętajmy jednak że jest to drogi interes. Tańsze wyjście to linoleum, którego założenie jest dosyć proste. Może ono przypominać panele, dostępne jest w rozmaitych stylach i kolorach. Gdy wybierzemy na przykład linoleum do kuchni to czyszczenie będzie bardzo łatwe i przyjemne. Na podłogę drewnianą, linoleum, kafelki czy panele moglibyśmy położyć dywan, który nieco ociepli pomieszczenie. Również wykładzina dywanowa będzie dobrym rozwiązaniem. Przyczyni się ona zapewne, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej miłe.

Wygraj domki parterowe – niepospolity wybór.

Adaptacja poddasza

środa, 26 Grudzień 2012

Jednym z najistotniejszym pomieszczeń w naszym mieszkaniu jest kuchnia. To tutaj spędzamy sporą ilość naszego czasu na przygotowywaniu dań. Czasem jednak nasze kuchnia nie posiada stosownych warunków. W kuchni nie chodzi o to by ładnie wszystko wyglądało. Kuchnia musi być urządzona właściwie i użytecznie. Wszystko trzeba umiejętnie rozmieścić bowiem efekt nie jest zawsze powalający. Trzeba jednakże wiedzieć po prostu jak ją wykończyć. Wszyscy pragnęlibyśmy mieć współczesną kuchnię z dużą ilością nowoczesnego sprzętu. Taka kuchnia nie dość że ładnie wygląda to jeszcze pełni wiele rzeczowych funkcji.

W czystej kuchni o wiele miło pije się poranną kawę czy również gotuje. Dzięki temu że wykończona kuchni będzie rzeczowa to zdobędziemy dużo swobody jeśli chodzi o korzystanie z niej. Pomysłów na aranżacje chociażby kuchni z wysepką jest wiele. Wiele ciekawych rozwiązań zobaczymy w magazynach jak również na stronach internetowych zadedykowanych tematyce aranżacji wnętrz. W przypadku gdy posiadamy wielką ilości miejsca to możemy urządzić kuchnię otwartą na salon. Wygląda ona bardzo ciekawie i jest praktycznym zastosowaniem do powiększenia kuchni i salonu w domu. Trzeba jednak pamiętać że w takiej kuchni musi zawsze dominować ład gdyż z salonu goście będą mieli obraz na cały nieporządek.

Bardzo ważne jest też światło a także cały wystrój tego wnętrza. Idealnym oświetleniem do kuchni byłoby punktowe oświetlenie. Dlatego również taki projekt na kuchnię powinien być szczegółowo przemyślany. Nigdy nie należy podejmować pochopnych decyzji w przypadku urządzania wnętrz ponieważ możemy w przyszłości żałować decyzji a wtedy może być już za późno. Warto także zasięgnąć porady specjalisty, który zaaranżuje nam tak kuchnię że będziemy usatysfakcjonowani.

Współczesne aranżacje sypialniane

wtorek, 18 Grudzień 2012

Wszelka sypialnia powinna wyznaczać w naszym domu idealne miejsce dla spragnionych ciszy i spokoju. Jednym z idealnych pomieszczeń jest aranżacja sypialni na poddaszu gdzie nikt nie zakłóci nam naszej ciszy nocnej. Wiele ciekawych projektów sypialni możemy wynaleźć w internecie.

Dzięki temu będziemy mogli wytypować aranżacje i kompozycję sypialni jak najbardziej odpowiednią naszym gustom (stropy drewniane). Często największym problem jest jak malować sypialnię. Ściany powinny mieć taki odcień ażebyśmy czuli się we wnętrzu sypialni przytulnie. Nie zaleca się jednak malowania ścian na płomienne kolory, które nie sprzyjają odpoczynkowi. Warto wybierać na słoneczne pastelowe kolory, które powracają do mody jak również odprężają. Także oświetlenie ma duże znaczenie na aranżację sypialni. Idealnie wyborem jest zamontowanie dużego okna w sypialni. Kameralność tego wnętrza zaakcentują także rolety rzymskie albo rolety zewnętrzne, które ochronią nas przed zbytnio ostrym słońcem jak również odmiennymi tego typu komplikacjami.

Pamiętajmy także o właściwych lampkach, które umilą nam wieczorny rozmowy. Warto zastanowić się nad lampkami na stoliki a także zamontować kinkiety na ścianach zamiast żyrandola znacznie poprawi to scenerię. Można także przy sypialni umiejscowić prawdziwą garderobę jak z filmów. Niemniej jednak wiele ludzi woli standardową szafę z przesuwanymi drzwiami. Sypialnia jest takim pokojem w każdym domu, które spełnia niezwykle ważne funkcje dla nas. Możemy przede wszystkim tam wypocząć i się zrelaksować. Dlatego także bardzo wielu z nas do końcowego wyglądu sypialni przywiązuje nadzwyczajnie dużo czasu. Sposobności powiązanych z urządzeniem sypialni jest naprawdę dużo zatem każdy odkryje na pewno właściwą konfigurację pokoju dla siebie.

Mieszkasz w bloku?

sobota, 1 Grudzień 2012

Wiadomo, że mieszkania z którymi się spotykamy się w blokach nie są dużych rozmiarów. Naturalnie mieszkanie w bloku posiada wiele wartości niestety jednak niewielka powierzchnia jest problematyczna szczególnie kiedy jesteśmy w trakcie urządzania mieszkanka.

Zagospodarowanie przestrzeni jest istotne. Jeżeli chodzi o mieszkanka to warto zdecydować się na użyteczne i wygodne wyjścia. Często najbardziej dokuczliwa dla ludzi bloków jest przestrzeń kuchni jak również łazienki. Niewielkie mieszkanie przede wszystkim warto pomalować na jasny kolor. Jeżeli zdecydujemy się na słoneczne kolory to z pewnością wizualnie powiększą one nasze mieszkanie. Dość ważne jest aby każdy kto znajdzie się w naszym mieszkanku mógł bez problemu przechodzić z pokoju do pokoju.

Nie powinien utrudniać nam w tym zagracony mały przedpokój. Plan łazienek w bloku są bardzo znane i korzysta z nich wiele osób. Plany te najczęściej zawierają ciekawe rozwiązania i dzięki nim posiadamy możliwość na to ażeby nasza łazienka dawała odczucie większej. Jeśli chodzi o kuchnię to w blokach dość często napotykana jest kuchnia otwarta na salon. Dzięki temu wydaje się ona być sporo ogromniejsza niż jest w rzeczywistości. Tak samo jak projekty dotyczące łazienek możemy zdecydować się na plan małej kuchni.

Z pewnością meble kuchenne oraz akcesoria jaki się w niej znajdzie zostaną umieszczone w taki sposób że mimo małej przestrzeni w naszym mieszkanku będzie naprawdę wygodna kuchnia. Jeśli nie wiemy jak dokładnie powinno wyglądać nasze mieszkanie to warto przeszukać rozmaite czasopisma, katalogi lub zajrzeć do internetu. Dzięki temu znajdziemy nie tylko ciekawe rozwiązania ale także możemy znaleźć inspiracje dla całego wystrój mieszkań.

Aranżowanie mieszkanie

wtorek, 13 Listopad 2012

Nie tylko aranżacja wnętrze naszego domu jest ważne, jednak także wszystko to co otacza nasz dom. Z zewnątrz budynek powinien bowiem przyciągać oko jak również zapraszać do odwiedzin. Część zewnętrzna budynku również ma nam służyć do leniuchowania, dlatego również powinniśmy urządzić sobie miejsce do relaksu. Warto jest wybudować sobie w ogrodzie taras. Nad wyraz ważnym składnikiem w każdym zewnętrznym otoczeniu budynku jest ogród.

Dużo osób zabiega o to ażeby prezentował się on naprawdę świetnie i przeznacza mu wiele czasu. Przykładowe aranżacje ogrodów można znaleźć w informatorach ogrodniczych oraz na witrynach internetowych. Możemy dzięki nim stworzyć naprawdę piękny ogród. Wiele osobowości jest zachwyconych ogrodami zimowymi. Taki ogród zimowy robi doskonałe wrażenie bowiem jest czymś nietuzinkowy i naprawdę rzadko spotykanym. W aranżacji ogrodu nie powinno także zabraknąć detalu takiego jak oczko wodne.

Takie oczko wodne zjawiskowo prezentuje się wśród zieleni i kolorowych kwiatów. W zależności od obszaru naszego ogrodu możemy sobie zezwolić na mniejsze albo większe oczka wodne. Już nawet sklepy z materiałami ogrodniczymi dają nam kompletne oferty takich oczek wodnych z kamienistą fontanną i innymi elementami, które świetnie się prezentują. Kiedy już posiadamy piękny ogród to warto w nim postawić altankę i postawić?wybudować grill murowany obok niej. Urozmaici nam to spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki przeznaczeniu właściwej ilości czasu nasz ogród będzie przedstawiał uroczo a nam da wiele uciechy i satysfakcji.

Remont łazienki – jak wymienić silikon?

piątek, 14 Styczeń 2011

Duża czy mała łazienka w nowoczesnych domach stanowi oazę relaksu po długim dniu pracy lub dodaje energii na cały dzień, gdy rozpoczynamy w niej poranek. Na nasze samopoczucie w dużej mierze mają wpływ zaproponowane przez designera projekty łazienek – nowoczesna łazienka jest jasna, przestronna, doskonale ogrzana i doświetlona.

Zastanawiając się jak wykańczać łazienkę, najczęściej odpowiedzią, która sama się nasuwa jest ułożenie płytek ceramicznych. To trwała i bezpieczna okładzina ścienna, pod warunkiem wybrania odpowiednich produktów przeznaczonych do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Aby łazienka cieszyła nas przez lata, konieczne są przeprowadzane od czasu do czasu drobne prace remontowe. Jak wiadomo w łazience nie jest trudno o wilgoć, która niestety sprzyja powstawaniu pleśni, chyba że przechodzi przez nią obudowany wylot na kominek. Najczęściej pokazują się ona w miejscach łączenia się ściany ze ścianą, ściany z podłogą, oraz łączeniach przy urządzeniach sanitarnych. Miejsca te najczęściej połączone są za pomocą silikonu sanitarnego. Jeżeli tylko zobaczymy czarne kropki na jego białej czy przezroczystej powierzchni, natychmiast musimy się zabrać do wymiany silikonu.

Remont łazienki - jak wymienić silikon?

Jak wymienić silikon w łazience?

W pierwszej kolejności musimy usunąć starą warstwę silikonu. Aby było to łatwe i nie groziło porysowaniem powierzchni, możemy użyć specjalny preparat do usuwania silikonu. Nanosi się jego warstwę na powierzchnię i czeka określony przez producenta czas, po czym dołączonym patyczkiem usuwa stary silikon łazienkowy. Jeżeli jest położona jego gruba warstwa, być może czynność będzie trzeba powtórzyć.

Po usunięciu silikonu, czyścimy dokładnie powierzchnię, usuwając resztki produktu, brud, kurz czy tłuszcz, powierzchnię porządnie suszymy. Kiedyś przed położeniem silikonu, nanosiło się specjalny preparat grzybobójczy, który zapobiegał nawrotowi pleśni wokół wanny czy umywalki. Dostępne na rynku silikony sanitarne zawierają już środek grzybobójczy w swoim składzie, możemy więc od razu przystąpić do nakładania nowej warstwy.

Żeby linia silikonu była prosta, przyklejamy taśmę malarską, pozostawiając jedynie miejsce, gdzie docelowo silikon ma się znajdować. Palcem lub specjalną szpatułką wygładzamy powierzchnię silikonu. Aby nie przyklejał się on do palców i nie tworzył nieestetycznych bruzd, palec powinien być każdorazowo maczany w detergencie np. płynie do zmywania.

Pamiętajmy, by taśma malarska została od razu usunięta po wygładzeniu powierzchni, zanim silikon wyschnie! W przeciwnym razie odklejając ją, możemy poszczerbić powierzchnię i cała praca pójdzie na marne.

Planujemy ogrzewanie podłogowe

niedziela, 26 Grudzień 2010

Nowoczesne domy bardzo często przewidują instalacje ogrzewania podłogowego. Posiadanie ciepłej podłogi to komfort dla mieszkańców, a także relatywnie niższe koszty ogrzewania.

Na ogrzewanie podłogowe warto zdecydować się już w momencie, gdy nasze projekty domów poddawane są adaptacji. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku, gdy wybierzemy wodne ogrzewanie podłogowe. Architekt musi bowiem przygotować odpowiednio plany domu pod taką instalację. Wymaga ona grubszej warstwy wylewki podłogowej, przez co pomieszczenia zmieniają swoją wysokość. Architekt musi to zaznaczyć w projekcie, a do tego zmienić również wysokość, na której będą rozmieszczone okna i drzwi do pomieszczeń.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe nie potrzebuje już takich modyfikacji, niemniej jednak warto i je zaplanować stosunkowo wcześniej.

Planujemy ogrzewanie podłogowe

Warto pamiętać, że planując podłogówkę, musimy dokładnie przemyśleć również projekty wnętrz. Zaletą takiego systemu jest to, że nie potrzebujemy grzejników, które niekiedy utrudniają aranżację. Ale na ogrzewaniu podłogowym nie powinno ustawiać się dużych mebli, a to może być trudne np. w salonie, w którym najczęściej planowane jest takie ogrzewanie. Dlatego podłogówka najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Jeżeli musimy na środku pokoju postawić kanapę czy komodę, zamontujmy pod meblami przynajmniej 5 cm nóżki – dzięki temu ogrzewać się będzie pomieszczenie a nie mebel.

Specjaliści niejednoznacznie mówią o okładzinach podłogowych, które można układać na ogrzewaniu podłogowym. Najwięcej kontrowersji dotyczy drewna. Nowoczesne projekty domów stawiają na naturalne materiały wykończeniowe i aranżacja wnętrza bardzo często oparta jest właśnie na drewnie. Ale drewno jest doskonałym izolatorem ciepła, więc może podłoga drewniana może po prostu nie przepuszczać ciepła do wnętrza. Niektórzy parkieciarze twierdzą, że wystarczy zastosować odpowiednie egzotyczne gatunki drewna i zadbać o niewielką grubość warstwy okładziny, by ciepła podłoga mogła być wykończona drewnem. Niektórzy instalatorzy sprzeciwiają się tej teorii i polecają jedynie płytki ceramiczne, kamienne lub wykładziny, jako materiał na ogrzewaną posadzkę.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Poprawia komfort grzewczy w domu, bowiem temperatura jest równo rozłożona na każdym poziomie pomieszczenia. Ponadto taka instalacja sprawia, że kurz nie unosi się w powietrzu, co sprzyja zachowaniu zdrowego mikroklimatu wnętrza. Na ciepłej podłodze mogą bawić się dzieci, stąpanie po niej wychodząc spod prysznica jest wyjątkowo komfortowe.

Remont – zmieniamy kolor wnętrza

sobota, 18 Grudzień 2010

Kupując projekty domów przyglądamy się ich wizualizacji i powoli wyobrażamy sobie nasze życie  w wymarzonym domku. Dokładamy wszelkich starań, aby wykańczanie wnętrz istniejącego już budynku było solidnie i fachowo wykonane, by przez długie kolejne lata cieszyć się pięknem swoich wnętrz.

Po latach użytkowania jednak nasze domy jednorodzinne nie są już tak idealne, jak na początku. Na ścianach pojawiają się rysy, a nieczęsto odkurzany sufit nie wygląda już na śnieżnie biały. Ponadto zmieniają się również nasze upodobania, to, co kiedyś zachwycało niekoniecznie dziś jest równie atrakcyjne. Zmienia się moda, zmieniają się również trendy wnętrzarskie, a my zaczynamy się poważnie zastanawiać nad zmianą wystroju wnętrza.

Nie zawsze jest możliwy tak gruntownym remont, w czasie którego wymienimy całe wyposażenie pomieszczeń. Zakup nowych mebli do salonu czy zabudowy kuchennej jest dosyć drogą inwestycją, na którą nie zawsze możemy sobie pozwolić.

Malowanie ścian jest sposobem na zupełnie odmienienie wnętrza. Kolorystyka charakteryzuje pomieszczenie, nadając mu przyjazny, ciepły klimat lub nawiązuje do sterylnych, minimalistycznych trendów. Na świeżo odmalowanej ścianie nawet stare meble wyglądają lepiej.

Remont domu polegający na odświeżeniu ścian i sufitów nie jest ani nazbyt kosztowny, ani nie pochłania mnóstwa czasu. Warto jednak się odpowiednio do niego przygotować i przede wszystkim przygotować ściany na położenie nowej warstwy farby.

Zmieniając kolorystykę ścian weźmy pod uwagę nie tylko trendy wnętrzarskie, ale również swój gust i styl. Nie wybierajmy kolorów, w których nie najlepiej się czujemy tylko dlatego, że są najmodniejsze w tym sezonie. Nie przenośmy do swoich wnętrz bezkrytycznie inspiracji z kolorowych magazynów. To, co świetnie wygląda w dużym, przestronnym salonie, może przytłoczyć nasz niewielki pokój dzienny.

Remont - zmieniamy kolor wnętrza

Projekt wnętrz warto mieć nie tylko w głowie. Weźmy do ręki ołówek i naszkicujmy wszystkie zmiany, jakie chcemy wprowadzić. Pójdźmy również krok dalej. Producenci farb często na swych stronach internetowych udostępniają narzędzia, dzięki którym będzie można zobaczyć, jak wygląda pomalowane na dany kolor wnętrze. Prostymi graficznymi programami spróbujmy również zmienić kolor na zdjęciu naszego pokoju.

Pamiętajmy, że kolorem możemy kształtować wygląd optyczny pomieszczenia. Jeżeli nasze projekty domów MTM przewidywały otwarty salon połączony z kuchnią i jadalnią, to kolor ścian może stanowić umowną granicę między nimi. Jeżeli mamy długi i wąski pokój, malując jedną krótszą ścianę na ciemniejszy kolor sprawimy, że pomieszczenie wyda się szersze i krótsze.

Jeżeli mamy domy parterowe, które wszystkie pomieszczenia mają na jednej kondygnacji, to właśnie kolorem możemy kształtować ich poziom. Pozostawiając na ścianie kilkucentymetrowy pasek w kolorze sufitu, sprawimy, że pomieszczenie wyda się wyższe niż jest w rzeczywistości.

Zimne, jasne kolory powinny być zastosowane, gdy pomieszczenia nie są zbyt duże. Ciepłe kolory – żółcie czy pomarańcze – nadają się do przestronnych pomieszczeń, nadając im bardziej przytulny charakter. Ciemne kolory nie nadają się na wszystkie ściany, gdyż przytłoczą pomieszczenie, a ponadto mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli jednak pomalujemy na ciemny,wyrazisty i kontrastowy do reszty kolor jedną ścianę, uwydatnimy na niej np. ciekawy element dekoracji, którym chcemy się pochwalić.

Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

niedziela, 28 Listopad 2010

Podejmując decyzję o budowie i wybierając projekt domu, sprawdźmy poziom wód gruntowych na swojej działce, jeśli jest wysoki, zrezygnujmy z posiadania piwnicy. Pozbędziemy się kłopotu i ciągłej troski o to, by nie pojawiła się tam wilgoć. Domy z poddaszem są bardzo popularne jednak często nie posiadają one piwnic.

Gotowe projekty domów z poddaszem na pewno zrekompensują nam ten brak, znajdziemy wśród nich inne, dogodne rozwiązania. Co jednak zrobić, gdy w posiadanym już domu, w piwnicy zaczyna być mokro, kiedy to długotrwałe, intensywne opady spowodowały podniesienie się wód gruntowych? Skuteczną metodą, aby pozbyć się tego problemu jest iniekcja, czyli wstrzyknięcie w mur odpowiedniej substancji chemicznej. Preparat ten jest gotowy do użycia od razu, bez specjalnych przygotowań i stanowi uniwersalny środek do stosowania od zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Przynosi skutek w przypadku murów wykonanych z kamienia, cegły czy betonu komórkowego, nie sprawdza się w przypadku pustaków ceramicznych. Prawo budowlane dokładnie reguluje wszystkie takie sprawy, więc jeżeli mamy jakiekolwiek pytania warto się z tym prawem zapoznać.

Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

Przygotowanie zawilgoconej piwnicy do remontu i jego wykonanie należy przeprowadzić stosunkowo szybko, aby nie doprowadzić do zagrzybienia pomieszczenia. Oprócz osuszenia murów, zlikwidowania zacieków i wykwitów solnych dobrze jest podnieść podłogę i położyć na niej izolacyjną papę.

Pierwszym krokiem w osuszaniu mokrej piwnicy jest odsłonięcie starej betonowej wylewki, ponieważ jest mokra, więc trzeba poczekać kilka dni, aby dobrze wyschła (można skorzystać z osuszacza powietrza) Wykwity ze ścian likwiduje się drucianą szczotką, a co 10-12 cm wierci się pod kątem 45 stopni otwory do iniekcji. Jeżeli mur jest w bardzo złym stanie, należy wykonać dwa rzędy tych otworów (drugi o 8 cm wyżej). Załóżmy, że osuszana powierzchnia ma około 35 m kw. to na wszystkich ścianach należy wykonać 400 otworów. Umieszcza się w nich specjalnie spreparowane lejki, które wypełnia się do połowy preparatem przeciwwilgociowym, mniej więcej po 48 godzinach czynność trzeba powtórzyć.

Następną czynnością będzie hydroizolacja podłogi, do tego celu służy papa zgrzewalna. Kładzie się ją, umieszczając kolejne rulony obok siebie, zakładając brzeg jednego na drugi. Musi być naciągnięta pod mur do wysokości, na której będzie nowa podłoga. Drugą warstwę izolacyjną będzie ułożona na papie folia. Bloki styropianu, podwyższające podłogę kładzie się ściśle obok siebie w dwóch warstwach i zabezpiecza ponownie folią. Rozciąga się na nich siatkę wzmacniającą, robi nową wylewkę i wykańcza wykładziną PVC.

Zabezpieczone w taki sposób mury i podniesiona o 32 cm podłoga na pewno będą dostateczną ochroną przed powtórnym zawilgoceniem.

Kosztownego, długotrwałego remontu można czasami uniknąć, stosując regularnie odpowiednie środki zabezpieczające. Są to zarówno nagrzewnice, zasilane butlami gazowymi, jak i środki chemiczne wchłaniające nadmiar wilgoci z powietrza i chroniące przed pleśnią. Do tych preparatów należą między innymi wodoodporne powłoki uszczelniające, koncentraty usuwające grzyby pleśniowe z murów, ścian i tynków lub substancje, które dodaje się do farb, tynków i szpachlówek, chroniące przed pleśnią i porostami. Przemysł chemiczny daje nam do dyspozycji również spryskiwacze likwidujące grzyby i pleśnie ze ścian, tynków, naturalnego kamienia, drewnianych ogrodzeń i mebli, silikonowych uszczelek i spoin, farby odporne na działanie wilgoci. Możemy stosować też pochłaniacze, w których środkiem wchłaniającym wilgoć jest sól.

Sposobów i środków jest wiele, trzeba tylko korzystać z nich, nie doprowadzając do zawilgocenia i zagrzybienia domu.

Jak odnowić stare meble?

środa, 17 Listopad 2010

Koszt budowy domu często sprawia, że niewiele pozostaje nam na wykończenie i wyposażenie wnętrz. Do miesięcznego budżetu dochodzi również wysokość raty kredytu hipotecznego, co utrudnia poczynienie oszczędności przynajmniej przez pierwsze miesiące po zakończeniu budowy. Projekty domów bez podpiwniczenia są kiepskie ponieważ nie mamy gdzie składować rożnych rzeczy, np. starych mebli.

Często nowe i piękne domy jednorodzinne jesteśmy zmuszeni wyposażyć starymi meblami z poprzedniego mieszkania lub zakupionymi w komisach i targach staroci. W prosty i tani sposób możemy dać im jednak drugie życie, odnawiając i malując nową warstwą farby.

Meble pokojowe musimy najpierw starannie wyczyścić z kurzu i tłuszczu. Następnie musimy wyszlifować ich powierzchnię papierem ściernym. Nie musimy mocno trzeć – wystarczą ruchy, które sprawią, że tylko część odchodzącej i łuszczącej farby zejdzie całkowicie.

Po wyszlifowaniu powierzchni, znowu myjemy meble, by pozbyć się pyłu. Gdy mebel dokładnie wyschnie, możemy przystąpić do malowania.

Farba do mebli wybierana jest pod względem materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Możemy więc zastosować farby, lakiery, bejce. Nakładamy jedną dosyć cienką warstwę powłoki. Jeżeli nie jest wystarczająco kryjąca, czekamy wymagany, podany na opakowaniu czas, i nakładamy kolejną warstwę.

(Jak odnowić stare meble?)

Odnawiając meble, możemy wymienić wszystkie uchwyty, klamki na nowe. Jest to mały wydatek, a może w dużym stopniu zmienić ich wygląd.

Projekty domów bardzo często przewidują kuchnię otwartą na salon. Przy takich pomysłach warto zwrócić uwagę na aranżacje kuchni. Jeżeli w mieszkaniu mieliśmy meble kuchenne w osobnym pomieszczeniu, szafki nie będą pasować do wystroju otwartej przestrzeni. Ciekawy wystrój wnętrz możemy uzyskać wymieniając wyłącznie fronty szafek kuchennych i stylizując je na meble salonowe. Dzięki temu łączona przestrzeń będzie harmonijna, a charakter kuchenny zminimalizowany. Tutaj również wszystkie elementy wykończeniowe, jak uchwyty czy zamki możemy wymienić na takie same – zarówno w meblach kuchennych, jak i komodach czy szafkach w salonie. Zachowamy ten sam styl na całej powierzchni.

Nowoczesne domy to minimalistyczne wnętrza i ograniczone dodatki i dekoracje do minimum. Meble kuchenne powinny więc mieć lśniące, gładkie i jednobarwne fronty, najczęściej z laminatu. Klasyczne wnętrza to drewno i faktura, stanowiąca mocne elementy dekoracyjne.

Kolejnym sposobem na odświeżenie mebli, jest ich oklejenie. Nie polecane jest jednak oklejenie całej powierzchni mebla – wbrew pozorom jest to dosyć trudne zadanie. Jeżeli wykonujemy to ręcznie, pod powierzchnię może dostać się powietrze, które stworzy nieestetyczne bąble. Ponadto może nam się nie udać tak okleić mebli, by drzwiczki czy szuflady łatwo się otwierały, nie ściągają okleiny.

Ale niebanalna i dopasowana do każdego wnętrza aranżacja jest możliwa dzięki specjalnym naklejkom na meble. Możemy wybierać z całej masy kolorów i wzorów. Delikatne i nastrojowe kwiaty, odważne kolorowe figury geometryczne, a nawet księżniczki, samochodziki czy bohaterowie ulubionych kreskówek – to wszystko może znaleźć się na drzwiczkach mebli. Naklejki są owszem i wielkoformatowe, ale ich nałożenie jest zdecydowanie prostsze niż okleina na cały mebel.

Zanim będziemy mogli pozwolić sobie na zupełnie nowe meble, warto postarać się obecnym przywrócić świetność i blask. Nie jest to trudne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekt ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Triki kolorystyczne we wnętrzach

wtorek, 9 Listopad 2010

Projekty domów nowoczesnych nie zawsze mają dokładnie takie pomieszczenia, jakbyśmy chcieli. Nawet nowoczesne domy nie zawsze spełniają nasze wymagania co do nowoczesności projektów domów. Czasem są za małe, za wąskie, za niskie lub za ciemne. Adaptacja projektu umożliwia wprawdzie modyfikacje rozmieszczeń wnętrz – można zmienić ustawienie ścianek działowych, powiększyć jedno wnętrze kosztem drugiego, nie zawsze jednak te zmiany przynoszą oczekiwane efekty. Architekci wykonali plan domu zgodnie z normami prawnymi i zasadami funkcjonalności, więc zbytnia ingerencja może tylko przynieść szkody. Warto więc poznać kilka trików, których użycie pomogą nam oszukać oko.

Malowanie ścian to najłatwiejszy sposób na zmianę odbioru wizualnego pomieszczenia. Kolory ścian nie tylko powiększą optycznie wnętrze, ale również zmienią jego kształt. Również wyposażenie wnętrz może nadać mu zupełnie inny charakter.

Triki kolorystyczne we wnętrzach

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

 • jasne barwy powiększają – zastosowanie jasnych ale zimnych kolorów sprawi, że wnętrze nabierze przestrzeni.
 • duże wzory tylko do dużych pokoi – wzorzyste tapety czy dekoracja ścian dużymi naklejkami czy malunkami przytłoczy małe wnętrze. Lepiej zastosować gdzieniegdzie delikatny motyw, a resztę zachować w jednokolorowej (choć niekoniecznie jednobarwnej) tonacji.
 • jasna podłoga – jasne panele podłogowe czy płytki ceramiczne sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Nie należy stosować dywanu, który pomniejsza powierzchnię podłogi.
 • okno doda światła – okno sprawi, że wnętrze wypełni się słońcem, nabierze jasności i blasku
 • odbite wnętrze – zastosowanie lustra na przeciwległych ścianach bądź naprzeciw okna zwiększy optycznie powierzchnię. Warto również zastosować lustrzane drzwi szaf.
 • meble powinny być na równej linii z oknem, pomieszczenie wyda się bardziej uporządkowane.
 • porządek – małe wnętrza nie lubią bałaganu, porozrzucanych rzeczy i bibelotów. Tu każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce.

Jak poszerzyć optycznie pomieszczenie?

 • poziome pasy – pomalowanie krótszej ściany w poziome pasy sprawi, że wnętrze optycznie się poszerzy
 • krótszy pokój – malowanie krótszej ściany na ciemniejszy niż reszta kolor sprawi, że skrócimy wnętrze, przez co możemy uzyskać efekt oddalenia się od siebie dłuższych ścian.
 • okno – jeżeli okno jest na krótszej ścianie warto zasłonić je np. roletami w poziome pasy bądź żaluzjami drewnianymi. Jeżeli zaś jest na dłuższej ścianie, naprzeciw warto zamontować lustro albo lustrzane fronty mebli
 • oświetlenie sztuczne – na suficie warto zamontować podłużne listwy wzdłuż krótszych ścian

Jak optycznie podwyższyć pomieszczenie?

 • jasny sufit – jasny sufit i soczyście barwne ściany sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe.
 • jasna podłoga – na podłodze należy stosować jasne drewno czy inne jasne okładziny
 • pionowe pasy – malowanie ścian w pionowe dość szerokie pasy sprawi, że podniesiemy pokój. Ważne, by zwrócić uwagę, aby go zanadto nie zwęzić
 • w niskim pomieszczeniu nie warto stosować sufitów podwieszanych

Na koniec – mała łazienka

Funkcjonalne projekty małych łazienek to jedno z najtrudniejszych zadań aranżacyjnych. Tu nie wystarczy pomalować jasno ścian czy położyć małe formaty płytek na ścianach i podłogach. Każda łazienka nawet w bieli czy zimnym błękicie zostanie przytłoczona dużymi elementami wyposażenia, jak wanna czy pralka.

Jeżeli nasze projekty domów przewidują pomieszczenie gospodarcze, postarajmy się tam zamontować pralkę. Jeśli nie będzie to możliwe, wybierzmy taką, która ładuje się od góry.

Do małej łazienki lepsza będzie kabina prysznicowa niż wanna, jeżeli jednak nie potrafimy zrezygnować z długich kąpieli, wybierzmy wanny asymetryczne. Małe wanny prostokątne, choć zajmą nieco mniej miejsca, to jednak nie przyniosą oczekiwanego komfortu kąpieli.

Nie ustawiajmy dużych elementów wyposażenia naprzeciw drzwi, wejście wprost na kabinę prysznicową sprawi, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze. Drzwi kabiny powinny być szklane, a na ścianach warto stosować lustra.

Funkcjonalna mała łazienka

wtorek, 19 Październik 2010

Projekty domów dużych i nawet tych nieco mniejszych, dla poprawy komfortu mieszkania kilkuosobowej rodziny często przewidują rozmieszczenie kilku łazienek. Na parterze jest łazienka ogólna, często samo pomieszczenie WC z umywalką, a adaptacja poddasza ze stworzoną strefą dzienną sytuuje osobne łazienki nawet przy dwóch czy trzech znajdujących się tam sypialniach.

Jest to rozwiązanie komfortowe, jeśli w domu mieszka kilka osób, które każdego ranka szykują się do wyjścia do pracy czy szkoły. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to zwykle małe łazienki, których urządzenie wymaga rozważnego planu.

Na etapie, gdy nasze projekty domów są poddawane obowiązkowej adaptacji, warto zlecić architektowi doprojektowanie okna w każdej łazience, jeżeli podstawowy projekt domu go nie przewidział, lub gdy na łazienkę przeznaczamy inne pomieszczenie, zmieniając mu dotychczasową funkcję.

Okno w łazience umożliwia optyczne jej powiększenie. Zastosowanie luster na przeciwnej stronie wzmocni ten efekt, a wnętrze napełni się naturalnym światłem dziennym, które na dodatek ułatwia wykonanie perfekcyjnego makijażu. Jeżeli mamy mała łazienka na poddaszu, zamontowanie okien dachowych wpłynie również na niesamowite doznania, podczas kąpieli w blasku świec i… gwiazd.

(Funkcjonalna mała łazienka)

Projekty małych łazienek powinny wykorzystywać urządzenia i ceramikę sanitarną przeznaczoną specjalnie do małych pomieszczeń. Są takie umywalki, miski ustępowe, a także pralki, wąskie ładowane od góry. Jednak jeśli rzeczywiście jest to mała łazienka pomyślmy o postawieniu pralki w innym pomieszczeniu. Dom jednorodzinny ma tę przewagę nad mieszkaniem w bloku, że często znajdują się w nim dodatkowe pomieszczenia gospodarcze – może w nich zmieści się miejsce na pralkę, jeśli nie ustawmy ją chociażby w kuchni, gdzie można ją zabudować razem z pozostałymi sprzętami.

Do małych łazienek wybierajmy raczej kabiny prysznicowe niż wanny. Ale dla miłośników relaksujących kąpieli, którzy nie są w stanie zrezygnować z nich nawet dla panelu z hydromasażem, jest rozwiązanie – wanna narożna, której jest mniejsza, a komfort kąpieli pozostaje taki sam.

Wykończenie ścian również stanowi ważny element aranżacji niewielkiego pomieszczenia. Na ściany w łazience najczęściej stosuje się płytki ceramiczne. Warto wybrać te o mniejszym formacie, które nie będą przytłaczały pomieszczenia. Stosujmy również jasne barwy, zarówno płytek jak i fragmentów pomalowanych ścian czy sufitów.

Naprzeciw drzwi do łazienki nie powinny stać największe jej elementy, czyli np. wanna. To sprawi, że pomieszczenie od razu wyda się „za małe”. Drzwi do łazienki powinny zawierać otwory wentylacyjne, umożliwiające wymianę powietrza w tym pomieszczeniu, jest to związane z obwarowaniami prawnymi, które dotyczą każdej, dużej czy małej toalety.

Łazienka musi być oczywiście również ogrzana. Projekty domów ostatnio coraz częściej mają przewidzianą instalację ogrzewania podłogowego. To komfortowe rozwiązanie spełni swoje zadanie również w niewielkim pomieszczeniu. Jeżeli jednak wybierzemy grzejniki, to nie wybierajmy dużych płytowych urządzeń. Wybierzmy grzejnik ścienny drabinkowy, który nie dość, że zajmuje dużo mniej miejsca, to także jest wyjątkowo dekoracyjny. Ponadto drabinki można wykorzystać np. do suszenia mokrych ręczników.

Każda łazienka może być funkcjonalna, jeżeli zadbamy o odpowiednie rozmieszczenie sprzętów i ich wybór. Dbając o szczegóły, wypełnimy wnętrze światłem i relaksującym nastrojem.