Archiwum miesiąca Styczeń 2011

Remont łazienki – jak wymienić silikon?

piątek, 14 Styczeń 2011

Duża czy mała łazienka w nowoczesnych domach stanowi oazę relaksu po długim dniu pracy lub dodaje energii na cały dzień, gdy rozpoczynamy w niej poranek. Na nasze samopoczucie w dużej mierze mają wpływ zaproponowane przez designera projekty łazienek – nowoczesna łazienka jest jasna, przestronna, doskonale ogrzana i doświetlona.

Zastanawiając się jak wykańczać łazienkę, najczęściej odpowiedzią, która sama się nasuwa jest ułożenie płytek ceramicznych. To trwała i bezpieczna okładzina ścienna, pod warunkiem wybrania odpowiednich produktów przeznaczonych do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Aby łazienka cieszyła nas przez lata, konieczne są przeprowadzane od czasu do czasu drobne prace remontowe. Jak wiadomo w łazience nie jest trudno o wilgoć, która niestety sprzyja powstawaniu pleśni, chyba że przechodzi przez nią obudowany wylot na kominek. Najczęściej pokazują się ona w miejscach łączenia się ściany ze ścianą, ściany z podłogą, oraz łączeniach przy urządzeniach sanitarnych. Miejsca te najczęściej połączone są za pomocą silikonu sanitarnego. Jeżeli tylko zobaczymy czarne kropki na jego białej czy przezroczystej powierzchni, natychmiast musimy się zabrać do wymiany silikonu.

Remont łazienki - jak wymienić silikon?

Jak wymienić silikon w łazience?

W pierwszej kolejności musimy usunąć starą warstwę silikonu. Aby było to łatwe i nie groziło porysowaniem powierzchni, możemy użyć specjalny preparat do usuwania silikonu. Nanosi się jego warstwę na powierzchnię i czeka określony przez producenta czas, po czym dołączonym patyczkiem usuwa stary silikon łazienkowy. Jeżeli jest położona jego gruba warstwa, być może czynność będzie trzeba powtórzyć.

Po usunięciu silikonu, czyścimy dokładnie powierzchnię, usuwając resztki produktu, brud, kurz czy tłuszcz, powierzchnię porządnie suszymy. Kiedyś przed położeniem silikonu, nanosiło się specjalny preparat grzybobójczy, który zapobiegał nawrotowi pleśni wokół wanny czy umywalki. Dostępne na rynku silikony sanitarne zawierają już środek grzybobójczy w swoim składzie, możemy więc od razu przystąpić do nakładania nowej warstwy.

Żeby linia silikonu była prosta, przyklejamy taśmę malarską, pozostawiając jedynie miejsce, gdzie docelowo silikon ma się znajdować. Palcem lub specjalną szpatułką wygładzamy powierzchnię silikonu. Aby nie przyklejał się on do palców i nie tworzył nieestetycznych bruzd, palec powinien być każdorazowo maczany w detergencie np. płynie do zmywania.

Pamiętajmy, by taśma malarska została od razu usunięta po wygładzeniu powierzchni, zanim silikon wyschnie! W przeciwnym razie odklejając ją, możemy poszczerbić powierzchnię i cała praca pójdzie na marne.