Archiwum miesiąca Listopad 2010

Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

niedziela, 28 Listopad 2010

Podejmując decyzję o budowie i wybierając projekt domu, sprawdźmy poziom wód gruntowych na swojej działce, jeśli jest wysoki, zrezygnujmy z posiadania piwnicy. Pozbędziemy się kłopotu i ciągłej troski o to, by nie pojawiła się tam wilgoć. Domy z poddaszem są bardzo popularne jednak często nie posiadają one piwnic.

Gotowe projekty domów z poddaszem na pewno zrekompensują nam ten brak, znajdziemy wśród nich inne, dogodne rozwiązania. Co jednak zrobić, gdy w posiadanym już domu, w piwnicy zaczyna być mokro, kiedy to długotrwałe, intensywne opady spowodowały podniesienie się wód gruntowych? Skuteczną metodą, aby pozbyć się tego problemu jest iniekcja, czyli wstrzyknięcie w mur odpowiedniej substancji chemicznej. Preparat ten jest gotowy do użycia od razu, bez specjalnych przygotowań i stanowi uniwersalny środek do stosowania od zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Przynosi skutek w przypadku murów wykonanych z kamienia, cegły czy betonu komórkowego, nie sprawdza się w przypadku pustaków ceramicznych. Prawo budowlane dokładnie reguluje wszystkie takie sprawy, więc jeżeli mamy jakiekolwiek pytania warto się z tym prawem zapoznać.

Jak pokonać wilgoć w piwnicy?

Przygotowanie zawilgoconej piwnicy do remontu i jego wykonanie należy przeprowadzić stosunkowo szybko, aby nie doprowadzić do zagrzybienia pomieszczenia. Oprócz osuszenia murów, zlikwidowania zacieków i wykwitów solnych dobrze jest podnieść podłogę i położyć na niej izolacyjną papę.

Pierwszym krokiem w osuszaniu mokrej piwnicy jest odsłonięcie starej betonowej wylewki, ponieważ jest mokra, więc trzeba poczekać kilka dni, aby dobrze wyschła (można skorzystać z osuszacza powietrza) Wykwity ze ścian likwiduje się drucianą szczotką, a co 10-12 cm wierci się pod kątem 45 stopni otwory do iniekcji. Jeżeli mur jest w bardzo złym stanie, należy wykonać dwa rzędy tych otworów (drugi o 8 cm wyżej). Załóżmy, że osuszana powierzchnia ma około 35 m kw. to na wszystkich ścianach należy wykonać 400 otworów. Umieszcza się w nich specjalnie spreparowane lejki, które wypełnia się do połowy preparatem przeciwwilgociowym, mniej więcej po 48 godzinach czynność trzeba powtórzyć.

Następną czynnością będzie hydroizolacja podłogi, do tego celu służy papa zgrzewalna. Kładzie się ją, umieszczając kolejne rulony obok siebie, zakładając brzeg jednego na drugi. Musi być naciągnięta pod mur do wysokości, na której będzie nowa podłoga. Drugą warstwę izolacyjną będzie ułożona na papie folia. Bloki styropianu, podwyższające podłogę kładzie się ściśle obok siebie w dwóch warstwach i zabezpiecza ponownie folią. Rozciąga się na nich siatkę wzmacniającą, robi nową wylewkę i wykańcza wykładziną PVC.

Zabezpieczone w taki sposób mury i podniesiona o 32 cm podłoga na pewno będą dostateczną ochroną przed powtórnym zawilgoceniem.

Kosztownego, długotrwałego remontu można czasami uniknąć, stosując regularnie odpowiednie środki zabezpieczające. Są to zarówno nagrzewnice, zasilane butlami gazowymi, jak i środki chemiczne wchłaniające nadmiar wilgoci z powietrza i chroniące przed pleśnią. Do tych preparatów należą między innymi wodoodporne powłoki uszczelniające, koncentraty usuwające grzyby pleśniowe z murów, ścian i tynków lub substancje, które dodaje się do farb, tynków i szpachlówek, chroniące przed pleśnią i porostami. Przemysł chemiczny daje nam do dyspozycji również spryskiwacze likwidujące grzyby i pleśnie ze ścian, tynków, naturalnego kamienia, drewnianych ogrodzeń i mebli, silikonowych uszczelek i spoin, farby odporne na działanie wilgoci. Możemy stosować też pochłaniacze, w których środkiem wchłaniającym wilgoć jest sól.

Sposobów i środków jest wiele, trzeba tylko korzystać z nich, nie doprowadzając do zawilgocenia i zagrzybienia domu.

Jak odnowić stare meble?

środa, 17 Listopad 2010

Koszt budowy domu często sprawia, że niewiele pozostaje nam na wykończenie i wyposażenie wnętrz. Do miesięcznego budżetu dochodzi również wysokość raty kredytu hipotecznego, co utrudnia poczynienie oszczędności przynajmniej przez pierwsze miesiące po zakończeniu budowy. Projekty domów bez podpiwniczenia są kiepskie ponieważ nie mamy gdzie składować rożnych rzeczy, np. starych mebli.

Często nowe i piękne domy jednorodzinne jesteśmy zmuszeni wyposażyć starymi meblami z poprzedniego mieszkania lub zakupionymi w komisach i targach staroci. W prosty i tani sposób możemy dać im jednak drugie życie, odnawiając i malując nową warstwą farby.

Meble pokojowe musimy najpierw starannie wyczyścić z kurzu i tłuszczu. Następnie musimy wyszlifować ich powierzchnię papierem ściernym. Nie musimy mocno trzeć – wystarczą ruchy, które sprawią, że tylko część odchodzącej i łuszczącej farby zejdzie całkowicie.

Po wyszlifowaniu powierzchni, znowu myjemy meble, by pozbyć się pyłu. Gdy mebel dokładnie wyschnie, możemy przystąpić do malowania.

Farba do mebli wybierana jest pod względem materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Możemy więc zastosować farby, lakiery, bejce. Nakładamy jedną dosyć cienką warstwę powłoki. Jeżeli nie jest wystarczająco kryjąca, czekamy wymagany, podany na opakowaniu czas, i nakładamy kolejną warstwę.

(Jak odnowić stare meble?)

Odnawiając meble, możemy wymienić wszystkie uchwyty, klamki na nowe. Jest to mały wydatek, a może w dużym stopniu zmienić ich wygląd.

Projekty domów bardzo często przewidują kuchnię otwartą na salon. Przy takich pomysłach warto zwrócić uwagę na aranżacje kuchni. Jeżeli w mieszkaniu mieliśmy meble kuchenne w osobnym pomieszczeniu, szafki nie będą pasować do wystroju otwartej przestrzeni. Ciekawy wystrój wnętrz możemy uzyskać wymieniając wyłącznie fronty szafek kuchennych i stylizując je na meble salonowe. Dzięki temu łączona przestrzeń będzie harmonijna, a charakter kuchenny zminimalizowany. Tutaj również wszystkie elementy wykończeniowe, jak uchwyty czy zamki możemy wymienić na takie same – zarówno w meblach kuchennych, jak i komodach czy szafkach w salonie. Zachowamy ten sam styl na całej powierzchni.

Nowoczesne domy to minimalistyczne wnętrza i ograniczone dodatki i dekoracje do minimum. Meble kuchenne powinny więc mieć lśniące, gładkie i jednobarwne fronty, najczęściej z laminatu. Klasyczne wnętrza to drewno i faktura, stanowiąca mocne elementy dekoracyjne.

Kolejnym sposobem na odświeżenie mebli, jest ich oklejenie. Nie polecane jest jednak oklejenie całej powierzchni mebla – wbrew pozorom jest to dosyć trudne zadanie. Jeżeli wykonujemy to ręcznie, pod powierzchnię może dostać się powietrze, które stworzy nieestetyczne bąble. Ponadto może nam się nie udać tak okleić mebli, by drzwiczki czy szuflady łatwo się otwierały, nie ściągają okleiny.

Ale niebanalna i dopasowana do każdego wnętrza aranżacja jest możliwa dzięki specjalnym naklejkom na meble. Możemy wybierać z całej masy kolorów i wzorów. Delikatne i nastrojowe kwiaty, odważne kolorowe figury geometryczne, a nawet księżniczki, samochodziki czy bohaterowie ulubionych kreskówek – to wszystko może znaleźć się na drzwiczkach mebli. Naklejki są owszem i wielkoformatowe, ale ich nałożenie jest zdecydowanie prostsze niż okleina na cały mebel.

Zanim będziemy mogli pozwolić sobie na zupełnie nowe meble, warto postarać się obecnym przywrócić świetność i blask. Nie jest to trudne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekt ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Triki kolorystyczne we wnętrzach

wtorek, 9 Listopad 2010

Projekty domów nowoczesnych nie zawsze mają dokładnie takie pomieszczenia, jakbyśmy chcieli. Nawet nowoczesne domy nie zawsze spełniają nasze wymagania co do nowoczesności projektów domów. Czasem są za małe, za wąskie, za niskie lub za ciemne. Adaptacja projektu umożliwia wprawdzie modyfikacje rozmieszczeń wnętrz – można zmienić ustawienie ścianek działowych, powiększyć jedno wnętrze kosztem drugiego, nie zawsze jednak te zmiany przynoszą oczekiwane efekty. Architekci wykonali plan domu zgodnie z normami prawnymi i zasadami funkcjonalności, więc zbytnia ingerencja może tylko przynieść szkody. Warto więc poznać kilka trików, których użycie pomogą nam oszukać oko.

Malowanie ścian to najłatwiejszy sposób na zmianę odbioru wizualnego pomieszczenia. Kolory ścian nie tylko powiększą optycznie wnętrze, ale również zmienią jego kształt. Również wyposażenie wnętrz może nadać mu zupełnie inny charakter.

Triki kolorystyczne we wnętrzach

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

 • jasne barwy powiększają – zastosowanie jasnych ale zimnych kolorów sprawi, że wnętrze nabierze przestrzeni.
 • duże wzory tylko do dużych pokoi – wzorzyste tapety czy dekoracja ścian dużymi naklejkami czy malunkami przytłoczy małe wnętrze. Lepiej zastosować gdzieniegdzie delikatny motyw, a resztę zachować w jednokolorowej (choć niekoniecznie jednobarwnej) tonacji.
 • jasna podłoga – jasne panele podłogowe czy płytki ceramiczne sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Nie należy stosować dywanu, który pomniejsza powierzchnię podłogi.
 • okno doda światła – okno sprawi, że wnętrze wypełni się słońcem, nabierze jasności i blasku
 • odbite wnętrze – zastosowanie lustra na przeciwległych ścianach bądź naprzeciw okna zwiększy optycznie powierzchnię. Warto również zastosować lustrzane drzwi szaf.
 • meble powinny być na równej linii z oknem, pomieszczenie wyda się bardziej uporządkowane.
 • porządek – małe wnętrza nie lubią bałaganu, porozrzucanych rzeczy i bibelotów. Tu każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce.

Jak poszerzyć optycznie pomieszczenie?

 • poziome pasy – pomalowanie krótszej ściany w poziome pasy sprawi, że wnętrze optycznie się poszerzy
 • krótszy pokój – malowanie krótszej ściany na ciemniejszy niż reszta kolor sprawi, że skrócimy wnętrze, przez co możemy uzyskać efekt oddalenia się od siebie dłuższych ścian.
 • okno – jeżeli okno jest na krótszej ścianie warto zasłonić je np. roletami w poziome pasy bądź żaluzjami drewnianymi. Jeżeli zaś jest na dłuższej ścianie, naprzeciw warto zamontować lustro albo lustrzane fronty mebli
 • oświetlenie sztuczne – na suficie warto zamontować podłużne listwy wzdłuż krótszych ścian

Jak optycznie podwyższyć pomieszczenie?

 • jasny sufit – jasny sufit i soczyście barwne ściany sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe.
 • jasna podłoga – na podłodze należy stosować jasne drewno czy inne jasne okładziny
 • pionowe pasy – malowanie ścian w pionowe dość szerokie pasy sprawi, że podniesiemy pokój. Ważne, by zwrócić uwagę, aby go zanadto nie zwęzić
 • w niskim pomieszczeniu nie warto stosować sufitów podwieszanych

Na koniec – mała łazienka

Funkcjonalne projekty małych łazienek to jedno z najtrudniejszych zadań aranżacyjnych. Tu nie wystarczy pomalować jasno ścian czy położyć małe formaty płytek na ścianach i podłogach. Każda łazienka nawet w bieli czy zimnym błękicie zostanie przytłoczona dużymi elementami wyposażenia, jak wanna czy pralka.

Jeżeli nasze projekty domów przewidują pomieszczenie gospodarcze, postarajmy się tam zamontować pralkę. Jeśli nie będzie to możliwe, wybierzmy taką, która ładuje się od góry.

Do małej łazienki lepsza będzie kabina prysznicowa niż wanna, jeżeli jednak nie potrafimy zrezygnować z długich kąpieli, wybierzmy wanny asymetryczne. Małe wanny prostokątne, choć zajmą nieco mniej miejsca, to jednak nie przyniosą oczekiwanego komfortu kąpieli.

Nie ustawiajmy dużych elementów wyposażenia naprzeciw drzwi, wejście wprost na kabinę prysznicową sprawi, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze. Drzwi kabiny powinny być szklane, a na ścianach warto stosować lustra.