Archiwum miesiąca Wrzesień 2010

Jak zagospodarować poddasze?

poniedziałek, 27 Wrzesień 2010

Projekty domów jednorodzinnych są tak różne, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Projekty domów z poddaszem dają nam możliwość samodzielnego dostosowywania i aranżacji naszego poddasza.

Dom ma wiele pomieszczeń większych i mniejszych, a każde z nich chcemy wykorzystać do czegoś innego. W pomieszczeniach piwnicznych zwykle znajduje się graciarnia, spiżarnia i suszarnia. Na parterze możemy stworzyć kuchnie, salon, jadalnie i łazienkę. Pokoje znajdujące się na poddaszu możemy zaaranżować w różny sposób. Możemy stworzyć ciekawą klimatyczną poddaszową łazienkę, sypialnie czy tez gabinet. A może wybudujemy mały salon? Wszystko zależy od tego jakiego pomieszczenia nam brak. Łazienka na poddaszu zapewni nam klimatyczną kąpiel pod gołym niebem. Odpowiednia aranżacja poddasza sprawi, ze nasz dom będzie miejscem w którym będziemy czuli się dobrze, a odpoczynek w nim będzie prawdziwym odpoczynkiem. Zaletą sypialni umieszczonej na poddaszu jest przede wszystkim dostęp do świeżego powietrza.

Aranżacja poddasza użytkowego

Aranżacja poddasza użytkowego

Wyższe położenie sypialni sprawi, ze będzie nam się lepiej spało, a po takim śnie będziemy bardziej wypoczęci, niż spać na kanapie stojącej na parterze. Poddasze jest bardziej odosobnionym miejscem w naszym domu niż salon, kuchnia i jadalnia. Dlatego umieśćmy na nim pomieszczenia, które dają nam nieco prywatności, by w trakcie wizyt gości po sypialni, gabinecie i innych pomieszczeniach przeznaczonych tylko dla nas nie kręciły się obce osoby. Jeśli mamy duży partner, poddasze może posłużyć nam jako strych, gdzie będziemy gromadzić niepotrzebne meble i inne niepotrzebne przedmioty.

Poddasze można zaaranżować w różny sposób. Wszystko zależy od naszych koncepcji i metrażu domu. W przypadku, gdy mamy mały dom i wszystkie najważniejsze pomieszczenia musimy rozmieścić na parterze i poddaszu, umieśćmy na dole te pokoje, które będą służyć nam i gościom a na górze pokoje sypialniane i pokój dla dziecka. Nie musimy mieć wszystkich pokoi jakie widzimy na typowych projektach. Zamiast salonu, kuchni i jadalni, możemy zaaranżować kuchnie z aneksem, która będzie służyć za trzy pokoje. Użytkowe poddasze to ciekawy sposób na łazienki, sypialnie, pokoje dla dzieci i gabinety.

Jak dobrze pomalować ściany

środa, 22 Wrzesień 2010

Aranżacja wnętrza wydaje się wielu posiadaczom domu niepotrzebne. Jednak nie jest to nic innego jak wystrój naszych pomieszczeń, który możemy zaprojektować sami w taki sposób, by podkreślić ich atuty. Kolory ścian odgrywają tu ważną rolę, ponieważ w zależności od tego jaki kolor wybierzemy taki klimat będzie panował w danym pomieszczeniu. Zwykle kuchnia maluje się na kolory jasne. Jasne barwy dobrze odbijają światło, i ładnie rozświetlają. Barwy czerwone i pochodne budzą w nas uczucie ciepła. Zatem każdy kolor wyzwala w nas jakieś emocje.

Malowanie ścian może mieć fantastyczne efekty końcowe, jeśli tylko zapoznamy się z poszczególnymi akcesoriami do malowania, dzięki którym możemy uzyskać ciekawe efekty. Farba może mieć różne faktury. Może być gładka, chropowata lub totalnie nierówna i nieuporządkowana. Oprócz tego możemy wybrać farbę, która będzie lśniła lub farbę matową. Nasz dom będzie wyglądał zupełnie inaczej jeśli użyjemy tapet, boazerii lub farb. Każda metoda daje zupełnie inne efekty. Zanim jednak pomalujemy cały pokój warto sprawdzić daną farbę na małym kawałku ściany, by nie być zaskoczonym.

Jak dobrze pomalować ściany w swoim domu

Malowanie ścian może dać nam różne efekty, a kolor na opakowaniu może być czasem zupełnie inny niż ten uzyskany na ścianie. Niektóre firmy mają w swojej ofercie pojemniki testowe z farbą, dzięki czemu możemy posprawdzać kilka kolorów, a następnie wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni. Odcień farby możemy zmieniać. W zależności od tego ile weźmiemy farby będzie on mniej lub bardziej intensywny. Za ciemny kolor zawsze możemy rozcieńczyć tworząc w ten sposób jaśniejszą tonacje. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniom przestrzeni i lekkości, najlepiej wybrać pastelowe kolory w cieplej lub chłodnej tonacji. Ciemne ściany nie dają zbyt dobrego efektu, dlatego najlepiej pomalować jedną ścianę na ciemniejszy kolor, a dla innych ścian wybrać kontrastowy kolor. Malując wszystkie ściany na ciemną barwę stworzymy efekt zamkniętego pudelka w którym nikt nie będzie czul się dobrze. Aranżacja wnętrza może być dla nas nie tylko dużym wysiłkiem, ale i dobrą zabawą w artystę. Malowanie ścian nie musi być tylko nakładaniem jednego koloru farby. Możemy stworzyć ciekawe wzory za pomocą własnej wyobraźni lub skorzystać z gotowych szablonów, które dostaniemy w większości sklepów z akcesoriami do malowania.